Pielęgnacja obuwia – jak należy ją przeprowadzać?

X5b6AGX2VfliHIWQi-KofZI96Wuu3CNwCbMju52tnZ-DFSV1hjJQeMT0yz9668UBZnCQnKOXtLovdt4oVvXz6QgzSRNyEjP0JsF3i2QatiAYwaUoWMxK-sOR46fQJHWZcGJ1Xxvrggam

Atrakcyjny wygląd obuwia nie musi znikać wraz z upływem czasu. Jeśli tylko będzie odpowiednio pielęgnowane, przez długi czas będzie cieszyć oko swojego użytkownika. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak dbać o buty. Pomóc w tym powinien nasz krótki poradnik. W przypadku butów każdego typu bardzo ważne jest, by były regularnie czyszczone i konserwowane. Dzięki temu będą wyglądać zawsze tak, jak świeżo po dokonaniu ich zakupu. Co jednak decyduje o tym, w jaki sposób i za pomocą jakiego rodzaju środków należy dbać o obuwie? Przede wszystkim materiał(y), z którego zostało wykonane.

Jak dbać o buty skórzane, zamszowe i inne?

Jeśli chodzi o buty skórzane – również w wersji ekologicznej – warto pamiętać o ich polerowaniu. Używając do tego specjalnie przeznaczonych preparatów i szczotki z delikatnym włosiem, buty nie tylko odzyskają świeży wygląd, ale też ich powierzchnia nie zostanie porysowana. Z kolei zamszowe buty dla kobiet oraz mężczyzn warto co pewien czas spryskać sprayem chroniącym je przed zmiennymi warunkami pogodowymi. To prosty, a zarazem skuteczny sposób na to, by nie wyblakły w słońcu lub nie „rozeszły się” po opadach deszczu.

Pielęgnacja obuwia polega też na jego przechowywaniu w odpowiednich warunkach i miejscu. Najlepiej umieścić je w zacienionym i suchym miejscu. Zbyt wysoka temperatura powietrza i wilgoć nie wpływają bowiem zbyt dobrze na stan obuwia. Dobrze jest też unikać pozostawiania go na zewnątrz pomieszczeń, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych dochodzi niekiedy do wyblaknięcia koloru butów. W dodatku klej stosowany w procesie ich produkcji może stracić swoje właściwości.

Co pomaga zabezpieczyć obuwie przed niszczeniem?

Mocno zabrudzone obuwie niekiedy trzeba uprać. Warto jednak pamiętać, że tej czynności można poddawać buty wykonane z bawełny, poliestru czy nylonu. Są bowiem na tyle trwałe, że dobrze znoszą zwłaszcza wirowanie. Obuwie z innych materiałów lepiej prać ręcznie lub wcale, a jeśli już, to za pomocą delikatnych detergentów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mimo to obuwie zamszowe, gumowe i skórzane może stracić na wyglądzie w wyniku uprania go w zbyt ciepłej wodzie i przy użyciu niewłaściwego programu.

Prawidłowa pielęgnacja butów polega również na dbaniu o ich podeszwy, które zużywają się wyjątkowo prędko. Korzystanie z gumowej osłony na nie pozwala jednak skutecznie chronić je niezależnie od tego, na jakiego rodzaju powierzchni będą wykorzystywane. Warto też pamiętać o tym, by na nogach posiadać zawsze nie tylko buty, ale też skarpetki. Dlaczego? Ponieważ dzięki nim łatwiej jest zabezpieczyć wnętrze obuwia przed nadmiarem wilgoci i nieprzyjemnym zapachem. Dodatkowo polecamy jego nawilżanie za pomocą służących do tego past, kremów lub odżywek, które pozwalają jednocześnie nadać butom połysk. Z kolei umieszczenie w ich wnętrzu prawideł powinno okazać się skutecznym sposobem ich ochrony przed odkształceniami.